ŠVEJKOVA DVANÁCTKA
aneb na kole po stopách Dobrého vojáka Švejka za tradicí, pivem a regionálními produktyŽádnému vojákovi nemůže vadit takové Milevsko, když je rozhodnut jít do Českých Budějovic, si říkal Švejk, když se ocitl v kraji Milevském.Proto i Vy začněte jednodenní cyklistický výlet stylově, právě v Milevsku. Doporučujeme využít ranního vlaku z Písku (bezproblémové jsou i víkendové spoje), cesta je přímá a vcelku komfortní, jízdní kola se přepravují taktéž bez problémů. Tou samou drahou se do Milevska dostanete i z Tábora (trať Ražice-Tábor). Trasa, která mapuje Švejkův vandr je vcelku nenáročná a je určena spíše víkendovým cyklistů, vede hlavně silničním terénem. Náročnější cyklisté si ji však snadno upraví, využijí-li třeba mapu z edice Klubu českých turistů (číslo 39 a 71).
Trasa: 12 zastavení, 42 km
Milevsko - Květov - Kučeř - Zvíkovský most - Zvíkovské Podhradí - sv. Anna - Oslov - Vlastec - Vrcovice - U Caisů - U Sulana - Písek
Popis trasy:
Výchozí bod a první zastavení (km 0): Milevsko
- I v ranních hodinách lze zde si dát kávu a snídani v bufetu na náměstí (centrum města) nebo v kavárně, která sídlí v budově bývalého soudu. Koupit si můžete i mléko přímo od zemědělců v automatu, který najdete taktéž u náměstí. Co v Milevsku dělat se dočtete v kapitole Milevsko.
Druhé zastavení (km 9): Květov
- Do vesničky se dostanete tak, že vyrazíte z Milevska po silnici číslo 105 směr Písek, kousek za koncem obce je odbočka na vesnici Rukáveč, kam odbočíte. Zde začíná klidná obecní silnice (také cyklostezka číslo 1152), která Vás dovede do obce Rukáveč. Pojedete dubovou alejí, a pak většinu času lesem, neboť před vsí Rukáveč začíná obora. Z vesnice pokračujte stále rovně za nosem, až přijedete na rozcestí. Zde naberte směr Květov, na ceduli je i upoutávka na Tyrolský dům. Dále pak směřujte oborou do Květova. Hned za cedulí vpravo ve stráni je sklípek, kde Švejk strávil noc a roubená chaloupka, více se dočtete v kapitole Milevsko, Květov.
Třetí zastavení (km 13): Kučeř
- Z Květova sledujte dopravní ukazatel Kučeř. Tudy Švejk sice nešel (na druhou stranu kdo ví?), ale máte možnost se zde občerstvit. Místní obchod je otevřen v pondělí, ve středu a v pátek od 7 do 16, v úterý a ve čtvrtek od 7 do 11, v sobotu od 7 do 10 hodin, v případě nouze volejte +420 602 154 771, ochotná paní vedoucí Vás ve štychu nenechá.
Čtvrté zastavení (km 17): Zvíkovský most
- Z Kučeře pokračujete na silnici číslo 121 a z rozcestí zamiřte na Zvíkov po Vltavské cyklostezce. Zvíkovské mosty (Jsou dva, jeden překlenuje Vltavu a druhý pod Zvíkovem Otavu, ta se stéká právě u hradu. Na trase leží most nad Vltavou.) vděčí za svůj vznik Orlické přehradě a byly postaveny v 50. letech tzv. letmou betonáží, což byla tehdy stavitelská novinka.
Páté zastavení (km 19): Zvíkovské Podhradí
- Od Zvíkovského mostu si chvilku šlápnete, ale odměnou Vám bude 2 km jízda z kopce do další zastávky. Zvíkovské Podhradí nemůžete minout, neboť všechny ukazatele k němu směřují. V obci najdete infocentrum, pivovar a výbornou českou kuchyni označenou nálepkou CzechSpecials. Posilněte se na další cestu. Je možné samozřejmě navštívit hrad, který leží 3 km pod vsí nad vodami Orlické přehrady.
Šesté zastavení (km 23): sv. Anna
- Ze Zvíkova pokračujte rovně, kopírujete v tu chvíli stále Vltavskou cyklistickou trasu. Dorazíte na rozcestí před rybníkem a odbočíte směrem ke sv. Anně (cyklostezka 1149). Polní cesta Vás dovede k poetickému místu, které je známo díky kostelíku a hlavně je zde klidná zátoka vhodná ke koupání.
Sedmé zastavení (km 26): Oslov
- Ze sv. Anny se vrátíte na rozcestí, kde je rybník a dále pokračujete po silnici číslo 138 do vesnice Oslova. Ve vsi najdete stopy selského baroka, kostel sv. Linharta a historický kamenný sloup, který býval rozcestníkem. Občerstvit se můžete v hostinci, kde mají otevřeno denně od 18 do 22, v neděli od 14 do 18 hodin. V Oslově je i krám, který má otevřeno ale pouze v dopoledních hodinách. Pití si proto kupte už raději na Zvíkově.
Osmé zastavení (km 30): Vlastec
- Z Oslova jeďte stále za nosem až do Vlastce, kde se můžete občerstvit v hostinci, otevřeno je od pondělí do soboty od 17 hodin. Pokud už byste byli unaveni, můžete sednout na vlak a nechat se dovést do Písku. Příznivce bioproduktů potěší farma ve Pstruhách (vesnička 2 km od Vlastce), zde si můžete koupit mléko, sýr či vejce.
Deváté zastavení (km 35): Vrcovice
- Z Vlastce pokračujte opět rovně do Záhoří, dolní částí vesnice (zde mají výbornou točenou zmrzlinu) až k hlavní silnici, která spojuje Tábor s Pískem. Rušné silnici se vyhnete a zahnete do Vrcovic. Pojedete okolo sila přes vesnici Svatoňovice (stezka 1151) a dále z kopce do Vrcovic. Zde lze opět nasednout na vlak a zkrátit si cestu. Můžete si koupit regionální mlékárenské dobroty na farmě U Cibochů (zazvoňte dům s čp. 6, kde vedou domácí sýr, jogurt či tvaroh).
Desáté zastavení (km 37): U Caisů
- Polní cestou z Vrcovic, která začíná v kopečku nad vesnicí a je značena opět číslem 1151, pokračujte z kopce dolů k výletnímu hostinci U Caisů. V letní sezóně (červen, červenec, srpen) už zde na Vás čeká orosená sklenice a pohoda u řeky Otavy, otevřeno mají denně od 10 do 22 hodin. Majitel restaurace je vstřícný a vyhoví Vám rád i třeba s dobrou večeří, ale raději se předem ohlaste na tel. +420 775 266 933.
Jedenácté zastavení (km 41): U Sulana
- Pokud si dáte U Caisů alkoholické nápoje, tak nezoufejte, do Písku je to kousek, takže kolo můžete klidně i vést. Pojedete či půjdete proti toku řeky Otavy po Sedláčkově stezce s číslem 1225 (značeno také jako Otavská cyklostezka). Poslední zastávka před Pískem je v dalším malebném výletním hostinci U Sulana. Pokud zde budete v pátek či v sobotu už ze zdálky Vás bude lákat vůně pečené makrely. Užijte si ještě chvilku u vody a pak vzhůru do blízkého Písku.
Konečný bod a dvanácté zastavení (km 42): Písek
Zdroj: www.icpisek.cz