Hrady a zámky jižní čechy
Státní hrad Zvíkov
Původně královský hrad, vypínající se nad hladinou Orlické přehrady, bývá často
označován jako král českých hradů. Hrad Zvíkov patří mezi klenoty české ranně gotické architektury. Založen byl pravděpodobně za Přemysla Otakara I. První písemná zmínka je z roku 1234. Tehdy začal být obsazován královskými purkrabími. Dnešní pobobu získal za Přemysla Otakara II. Po vymření Přemyslovců získali zástavní držení Rožmberkové, dále švamberkové. V 17. století se majiteli Zvíkova stávají Eggenbergové a po nich Schwarzenbergové.
Panství Orlík
- Záme
k Orlík
Na skalním ostrohu přehrady řeky Vltavy stojí překrásný zachovalý zámek Orlík , který v době před zátopou řeky stejnojmennou přehradní nádrží evokoval s cca 60 m vysokou skalou při pohledu od řeky skutečné orlí hnízdo.
http://www.schwarzenberg.cz/panstvi-orlik/clanek/21-zamek-orlik
- Čimelice
Zámek Čimelice s poměrně rozsáhlým souborem doprovodných budov a okolním parkem je dominantou více než 1000 členné obce Čimelice.
www.cimelice.cz
- Varvažov
Esteticky zajímavý a hodnotný soubor budov původně hospodářského zaměření zámečku a statku Varvažov se zachovalou kaplí, hospodářskými budovami a zbytky obvodové zdi kolem areálu se nachází ve východní části obce Varvažov.
http://www.schwarzenberg.cz/panstvi-orlik/clanek/14-varvazov
Státní zámek Červená Lhota
Jeden z nejnavštěvovanějších zámků jižních Čech, vypínající se na skalnatém ostrově nad rybniční hladinou, byl do své současné podoby přestavován v průběhu romantické novogotické přestavby ve 40. - 60. letech 19. století a rovněž v průběhu stavební úpravy v renesančním duchu na počátku 20. století. Posledními majiteli zámku byli členové rodu Schönburg - Hartenstein v jejichž držení byl zámek od roku 1835 až do roku 1945.
www.zamek-cervenalhota.eu
Státní hrad a zámek Český Krumlov
Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. Monumentální komplex hradu a zámku Český Krumlov je situován na protáhlém vysokém skalním ostrohu, který z jihu obtéká řeka Vltava a na severní straně potok Polečnice. Areál zámku je jedním z nejrozsáhlejších ve střední Evropě. Zahrnuje čtyřicet budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a sedm hektarů zámecké zahrady.
Původní hrad Vítkovců byl postaven v 1. polovině 13. století. Po vymření pánů z Krumlova roku 1302 zdědili panství Rožmberkové. S jejich jménem je spojena doba největšího rozkvětu hradu i města. Petr Vok z Rožmberka byl nucen prodat krumlovské panství 1602 císaři Rudolfovi II. Dalšími držiteli objektu se stávají Eggenbergové. Poslední majitelé, Schwarzenbergové, vybudovali v roce 1747 v zahradě jízdárnu, zřídili Maškarní sál a v roce 1766 bylo otevřeno unikáítní divadlo. Jeho zařízení, kulisy a kostýmy se dochovaly do dnešních dnů.
www.zamek-ceskykrumlov.eu
Státní zámek Dačice
Původní renesanční vzhled zámku, postaveného roku 1591 Krajíři z Krajku, připomínají dnes pouze dvě patra arkád v nádvoří. Dnešní klasicistní podobu zámku určila stavební úprava iniciovaná rodem Dalbergů na počátku 19. století. Ve 30. letech 19. století byla provedena přestavba interiéru pod vedením vídeňského architekta Karla Shlepse, který vložil do východního zámeckého křídla monumentálně empírově upravenou schodišťovou halu, a který rovněž upravil pokoje prvního patra zámku. Poslední majitelé z rodu Salmů (spřízněn s Dalbergy) jej vlastnil až do roku 1945.
www.zamek-dacice.eu
Státní zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká se se svým souborem staveb a citlivě komponovanou krajinou řadí mezi nejvýznamnější zámecké areály období romantismu v rámci střední Evropy. Hluboká vstoupila do dějin roku 1285, kdy na panství vládl Vítek, bratr Záviše z Falkenštejna. Po obvinění Záviše z velezrady odmítl Vítek vydat Hlubokou do královských rukou, a tak byl roku 1290 Záviš před Hlubokou popraven. Mezi další majitele panství patřili Vilém z Pernštejna, Jáchym z Hradce, rod Schwarzenbergů.
www.zamek-hluboka.eu
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Hrad a zámek Jindřichův hradec je jedním z nejkrásnějších a nejmonumentálnějších zámeckých areálů na našem území. Původní zeměpanský hrad, vybudovaný na skále nad tokem Hamerského potoka a říčkou Nežárkou, byl písemně zmiňován již kolem roku 1200. K nejvelkolepější přestavbě hradu, která proměnila gotický hrad v honosné renesanční sídlo, došlo ve 2. polovině 16. století za vlády posledních pánů z Hradce, kdy vzniklo pověstné Jáchymovo a Adamovo stavení, španělské křídlo, Malé arkády a Velké arkády se zahradou - s hudebním pavilonem Rondel. Další majitelé Slavatové a Černínové zámek již významněji nepřestavovali, vybavili jej však množstvím cenného mobiliáře.
Státní zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle je jednou z našich nejkrásnějších renesančních staveb, situovanou v malebné krajině mezi lesy, pastvinami a rybníky.Stavba renesančního letohrádku, obklopený vodním příkopem, započala za Viléma z Rožmberka roku 1583. Dále se stávají majiteli Kratochvíle Rudolf II. (roku 1601), Eggenbergové a Schwarzenbergové.
www.zamek-kratochvile.eu
Státní hrad Landštejn
Hrad Landštejn je jednou z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému. Nejstarší románská část hradu s palácem vestavěným mezi dvě obranné věže je v Čechách ojedinělá. Dispozici s nepravidelným pětibokým půdorysem původně obklopoval široký příkop. Pozdější dostavba gotického opevnění s obytnou věží donjonem rozšířila hrad o další nádvoří. Vznosný čtyřpatrový palác Krajířů z Krajku s renesančním opevněním a barokní dělostřelecké bašty pak uzavírají průřez stavebními styly čtyř vývojových etap.
www.hrad-landstejn.eu
Státní hrad Nové Hrady
Gotický hrad byl písemně zmiňován již roku 1279. Hrad byl od konce 13. století až do počátku 20. století v držení mnoha významných šlechtických rodů, pánů z Hradů, pánů z Landštejna, pánů z Rožmberka, švamberků a Buquoyů, které se postaraly o četné stavební úpravy hradu. V okolí hradu se nalézá malebné Terčino údolí, obohacené vzácnými dřevinami, umělým vodopádem a dekorativními stavbami.
www.hrad-novehrady.eu
- Tyrolský dům
Lovecká chata Tyrolský dům (první stavba od roku 1802) s blízkostí malé samostatné dřevěné kaple a k tomu po opětovném převzetí majetku kompletně rekonstruovaný soubor budov technického a pracovního zázemí (ubytování pro oborníka a hajného) známé pod názvem „Tyrolák“ jsou privátním, pro veřejnost uzavřeným zázemím s jednoduchým a skromným loveckým ubytováním pro rodinu Schwarzenbergů a jejich přátele v době jejich přítomnosti.
http://www.schwarzenberg.cz/panstvi-orlik/clanek/15-tyrolsky-dum
Státní hrad Rožmberk nad Vltavou
Hrad Rožmberk, jeden z nejstarších hradů jižních Čech, je dominantou stejnojmenné obce. Byl vybudován nejpozději okolo poloviny 13. století. V letech 1840 až 1857 za Jana Buquoye byla provedena důkladná přestavba hradu v duchu romantické gotiky. V průběhu staletí byl hrad v držení rodu Vítkovců, Rožmberků, švamberků, Buquoyů...
www.hrad-rozmberk.eu
Státní zámek Třeboň
Renesanční zámek Rožmberků, švamberků a Schwarzenbergů, situovaný kolem čtvercového nádvoří, obklopený anglickým parkem, se svou rozlohou řadí mezi největší jihočeské zámecké areály. V části zámeckého areálu sídlí proslulý třeboňský archiv, jeden z nejvýznamnějších souborů České republiky.
Schwarzenberská hrobka Domanín
Dvoupodlažní okrouhlá novogotická sakrální stavba ve tvaru pravidelného šestiúhelníku, s přesunutou věží a s majestátním oboustranným schodištěm, je obklopena anglickým parkem. Do dnešního dne jsou v hrobce uloženy ostatky 27 členů primogeniturní větve rodu Schwarzenbergů. Od třeboňského zámku je vzdálena asi 1,5 km.
www.zamek-trebon.eu
- „Schwarzenbergská hrobka“

V severní části parku se nachází nyní kompletně opravená soukromá hrobka sekundogenitury rodu Schwarzenbergů. Toto pietní dílo je údajně zmenšenou částečnou kopií schwarzenbergské hrobky u Třeboně.
Nachází se zde ostatky význačných osobností rodu, mimo jiné zakladatel sekundogenitury Karel Filip, polní maršálek a vítěz nad Napoleonem u Lipska. Přestože vnitřek není přístupný veřejnosti, rozhodně pohled na toto pietní místo a okolní areál s klidnou atmosférou zaujme. Palouk před hrobkou je plánován k využití pro kulturní akce (operní cyklus Klasika pod hvězdami).
http://www.schwarzenberg.cz/panstvi-orlik/clanek/20-schwarzenbergska-hrobka
Klášter Zlatá Koruna
Zlatokorunský klášter patří k nejlépe zachovalým gotickým klášterům v Čechách. Klášter Zlatá Koruna je dominantou stejnojmenné obce. Založen byl listinou Přemysla Otakara II. v roce 1263. Klášterných držav se ujal konvent cisterciáckého řádu. Po zrušení kláštera v roce 1785 jej odkoupili Schwarzenbergové.
www.klaster-zlatakoruna.eu